Czcionka:

PÓŁ WIEKU DZIAŁALNOŚCI MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W JEZIORANACH

W 1945 roku (po latach) powracają do macierzy ziemie warmińsko-mazurskie dlatego też niemal równocześnie z organizowaniem polskiej administracji i szkolnictwa podjęto akcje budowy sieci bibliotek publicznych. W myśl realizacji dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi następuje w dniu 27 listopada 1946 otwarcie Powiatowej Biblioteki w Biskupcu. Pierwszymi komórkami bibliotecznymi, terenowymi zrealizowanymi już przez Powiatową Bibliotekę w Biskupcu są trzy punkty biblioteczne: w Bisztynku, Jezioranach i Reszlu. W Jezioranach punkt prowadził p. Zenon Chodor w Urzędzie Gminy. W tym czasie powstają punkty w Radostowie i Franknowie. Kierownikiem we Franknowie zostaje p. Halicka. W roku 1950 obejmuje bibliotekę we Franknowie p. Teresa Pawłowska. W Radostowie prowadzi p. Janina Kiełczykowska, a następnie p. Wiktoria Zgiet. 1 września 1948 roku nastąpiło otwarcie Miejskiej Biblioteki w Jezioranach. Pierwszą i wieloletnią kierowniczką została p. Janina Krasowska, która jeszcze długo przed objęciem stanowiska z wielkim zapałem zajmowała się wypożyczaniem książek z prywatnego zbioru. Wojna dotkliwie zniszczyła powiat biskupiecki. Często zdarzało się, że lokale przeznaczone na bibliotekę były zrujnowane, zimne i wilgotne. W Jezioranach pięciokrotnie przenoszono bibliotekę. Rotacja kadr była zastraszająca, do dnia dzisiejszego we Franknowie i Radostowie było 18 kierowników, a Jezioranach 12. W ciągu ostatnich 50 lat wytrwale szerzyły kulturę czytelniczą następujące osoby: p. Zenon Chodor, p. Janina Krasowska, p. Leokadia Sadowska, p. Anna Zawadzka. Ich długoletnia praca i fachowość są widoczne i procentują do dnia dzisiejszego. Owocną pracę biblioteczną kontynuowały: p. Halicka, p. Janina Kiełczykowska, p. Wiktoria Zgiet, p. Teresa Pawłowska, p. Jadwiga Plichta, p. Maria Bogusz, p. Maria Gadomska, p. Stanisława Tetych, p. Jadwiga Cybulak, p. Janina Kowalik, p. Urszula Okorska, p. Jadwiga Sadowska, p. Jadwiga Szydłowska, p. Bożena Dziamara, p. Barbara Gudrian-Siedlanowska, p. Krystyna Szalkiewicz, p. Elżbieta Bykowska, p. Elżbieta Sobolewska, Elwira Nojman –Kieza , Malwina Włodarska – Zielińska . W latach początkowych książki nadsyłano w ramach centralnego zakupu. Książki z literatury pięknej były opracowane introligatorsko. Początki pod względem lokalowym i zakup książek były ciężkie w tych latach. Pierwsze wpisy do księgi inwentarzowej to książki:

• A. Lampe: Myśl o nowej Polsce. Warszawa 1948.
  • Cz. J. Centkiewicz: Biała Foka. Warszawa 1947, Czytelnik.
  • A. Mickiewicz: Wybór poezji. Warszawa 1947, Książka
  • A. Fredro: Dożywocie. Warszawa 1947, Książka.

Książki opatrzono pieczęcią Miejska Biblioteka Publiczna w Jezioranach powiat reszelski. Księgozbiór gromadzony był przez długie lata w zawilgoconym pomieszczeniu, ale rok 1962 przyniósł nadzieje, że powstanie nowy budynek Miejskiego Ośrodka Kultury w Jezioranach. Niestety dopiero w roku 1981 rozpoczęto budowę, która trwała wyjątkowo długo, aż do 1990 r. Dzięki staraniom władz miejskich burmistrza Kazimierza Sendrowskiego oraz dyrektora MOK p. Bożeny Turos zdobyto z Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie fundusze na urządzenie Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dnia 31 października 1991 roku następuje uroczyste otwarcie nowego lokalu bibliotecznego. Kierownikiem zostaje pani mgr Barbara Gudrian-Siedlanowska. W 1994 roku po rezygnacji p. Siedlanowskiej funkcję kierownika biblioteka powierza p. Elżbiecie Bykowskiej. Omawiając działalność biblioteki na podstawie danych statystycznych możemy stwierdzić wzrost czytelnictwa w oparciu o posiadany księgozbiór, który liczy ok. 19 tys. woluminów. W bibliotece prowadzony jest bogaty program prac popularyzacyjnych oraz istnieje szeroka współpraca ze środowiskiem. Miejska Biblioteka Publiczna jest i chciałaby pozostać instytucją, która będzie stanowiła ważną pomoc w zdobywaniu wykształcenia, a także jako instytucja upowszechniająca kulturę i pielęgnująca obyczaje i dorobek twórczy środowiska.